Thank you, “Sunshine”!

У нашій школі вперше було відкрито літній мовний табір «SUNSHINE». Головне завдання табору – покращення мовного рівня учнів, розвиток лідерських навичок, ознайомлення з культурними традиціями англомовних країн та сприяння міжнаціональній дружбі.
Табір функціонував за сприянням волонтера Корпусу миру США Джейсона Маркса і тривав два тижні.
В програму було включено заняття англійською мовою із застосуванням інноваційних методик та сучасного науково-методичного забезпечення, ігри та спортивні заходи, екскурсії, конкурси та майстер-класи з арттерапії.
Всього учасників табору було 62. Школярі, які відвідували табір, були поділені на три групи: до молодшої групи входили учні 4-6 класів і мали назву загону «Happiness», до середньої групи входили учні 7-8 із назвою «Sunrise», старша група 9-10 класів мала назву «Ed’s Team».
Робота в таборі розпочиналась із ранкової зарядки під керівництвом волонтера Містера Маркса, після неї проходили інтерактивні заняття із вчителями англійської мови відповідно складеного розкладу.
У другій половині дня учні мали змогу відпочити та розважитись, набуваючи практичні навички застосування англійської мови. Творчі заняття у мовному таборі допомогли учням збагачувати свої знання з англійської мови, розвивати свій творчий потенціал та цікаво і з користю провести канікули. Школярі засвоїли техніку «квілінг» і радували школу своїми виробами. Крім того, учні вивчили багато англомовних пісень, переглянули та обговорили фільми англійською мовою.
Не обійшлося у таборі без прогулянок та екскурсій. А у долині троянд наші учні мали змогу поспілкувалася із іншими волонтерами Корпусу миру, що перебувають у місті, проявити себе у різноманітних видах спорту.
На церемонії закриття всім учасникам мовного табору були вручені сертифікати, які доводили рівень володіння англійською мовою, грамоти за активну участь у житті табору, а також подяки вчителям англійської мови та волонтеру Джейсону Марксу за високий професіоналізм та креативний підхід до організації занять у таборі.
Наразі, табір досяг своєї мети. За результатами анкетування всім учням дуже сподобалось у таборі. Діти задоволені організацією занять, відношенням дорослих, харчуванням. Багато хто написав, що хотіли би, щоб такий табір став доброю шкільною щорічною традицією.
Тож, будемо намагатися справдити дитячі очікування!

Summer language camp

Our school started a summer language camp called «SUNSHINE» in the summer of 2012. The main goal of the camp is to improve students’ language skills, develop leadership skills, learn cultural traditions of the English-speaking countries and promote international friendship.

The camp functioned with the help of Peace Corps volunteer Jason Marks and it lasted two weeks.

The program included classes in English using innovative methods and modern scientific methods of games and sports events, tours, competitions and workshops in art therapy.

There were 62 students in the camp. They were divided into three groups: the younger group (4-6 grades) was called «Happiness», the middle group (7-8 grades) named «Sunrise», and the eldest group (9-10 grades) called «Ed’s Team». Every day the children produced postcards of the day which included the  knowledge they learned, where they went, and what they did).

Our camp started with morning exercises led by our volunteer Mr. Marks, followed by three classes were held with the teachers of English according to the camp schedule.

After the lunch break students were able to relax and have fun, improving their practical English skills. Creative lessons in our language camp helped students to enrich their knowledge of English, develop their creativity and have fun during their summer holidays.

Students were acquainted with the technique of “kwiling” and they showed their works to everybody. Also, students learned many English songs, and watched and discussed movies in English.

And what is a camp without walking to the local parks where everybody could do different sports, and play outdoor games!

In the Valley of roses our students were able to talk to other Peace Corps volunteers who are in the city now where they were able to improve their speaking skills while learning some cultural traditions of the United States.

During the closing ceremony all the participants of our summer language camp received certificates demonstrating their level of English, and also diplomas for active participation in the camp.

So, we hope  the camp has reached its goal. According to the students’ survey everybody  enjoyed the camp. Children were satisfied with the organization of classes, different activities and meals.

Thanks to high professionalism and creativity of our English teachers and volunteer Jason Marks, the students had learned a lot while having a great time.

Many students would like our school to have this camp every summer.

th_147.JPG.jpg