Мова як генетичний код народу: із минулого до сьогодення

зображення_viber_2025-04-23_21-55-11-099

23 квітня в Черкаській спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів №28 відбулася XVIII Всеукраїнська мовна конференція “Мова як генетичний код народу: із минулого до сьогодення”. Учителі та учні з різних регіонів України, Румунії та США мали змогу приєднатися онлайн, долучившись до участі в заході. Розпочали конференцію почесні гості: Анастасія Чубіна – заступник голови міста Черкаси, Людмила Ющенко – доцентка кафедри професійного розвитку педагогів КНЗ “Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників”, Валентина Коваленко – поетеса, членкиня Національної спілки письменників України, Лілія Бондаренко – проєктна менеджерка Українського вільного університету (м. Мюнхен).
Нашу школу представляли учениці 10-А класу Діденко Діана і Хандій Юлія (учитель – Соломка О. М.). У своєму мінідослідженні Діденко Діана окреслила причини появи в мові неологізмів, особливості їх уживання, дослідила лексиче значення лексичних і семантичних новотворів, висвітлила мілітарну лексику – неологізми, які зумовлені викликами часу; запозичених слів та слів, які виникли завдяки перерозподілу значень і реактивації (відродження слів із минулого). Діана здіснила грунтовне дослідження загальномовних та індивідуально-авторських неологізмів, зазначивши, що мова активно розвивається і збагачується новими лексемами.
Хандій Юлія виступила із презентацією на тему ”Функціонування української мови в умовах сучасних викликів”, наголосивши на актуальності вживання рідної мови в умовах стрімкого розвитку цифрових технологій, у медіа, освіті, культурі та бізнесі.
По закінченню конференції Діденко Діана була нагороджена професором ЧДТУ почесною книгою “Воюючий Шевченко” за грунтовне дослідження неологізмів української мови, а всі учасники конференції отримали почесні дипломи учасників, а їх творчі керівники – подяки від директорки школи.
У підсумку конференції було висвітлено головну ідею: мова – це Україна, нація й народ, мова – символ супротиву. В умовах війни українська мова стала потужним символом ідентичності та єдності, незмінним кодом нації.
Бажаємо Діденко Діані, Хандій Юлії та їх модераторці Соломці О. М. подальшої творчої реалізації!