152 роки з дня народження видатної української письменниці

фон

Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка; 25.02.1871 – 1.08.1913) – одна з найвідоміших жінок давньої і сучасної України. Її творчість – а творити Лесі довелося в час заборони українського слова – належить до вершинних здобутків національної літератури. Її ім’я навічно вписано в умовну тріаду українських геніїв Шевченко – Франко – Українка. Її життєвий шлях постає взірцем стоїцизму і відданості високим ідеалам (не дарма ж Франко називав її «трохи чи не одиноким мужчиною на всю соборну Україну»). Їй присвячено безліч біографічних текстів і наукових праць, на підмостках українських театрів регулярно з’являються нові вистави за її творами (у Луцьку навіть започаткували фестиваль за Українчиними п’єсами), не перестають цікавити Лесині біографія і творчість наших кіномитців. І цьогоріч, коли ми на державному рівні відзначаємо її ювілей, інтелектуальне життя України, поза сумнівом, збагатиться новими літературознавчими дослідженнями, талановитими екранізаціями, світло рампи побачать нові постановки, вийде у світ 14-томне видання творів Лесі Українки (без купюр). Неминуче приверне увагу громадськості масштабний мистецький проєкт вітчизняного Міністерства культури «Леся Українка. 150 імен». І, звісно ж, школярі на уроках і студенти на лекціях почують вдумливе слово освіченого педагога, який розповість про Українчину творчість у сучасному контексті, бо все ж головне в нашому осягненні високостей Лесиного світу – її Слово.
До її дня народження, наймужнішої жінки України, організована виставка. На віртуальній виставці «Леся Українка очима літературознавців » представлені матеріали про різні грані літературної , публіцистичної і наукової діяльності Лесі Українки.

Кармазіна, М. Леся Українка [Текст] : Життя як виклик / М. Кармазіна ; НАН України, Ін-т історії України. – вид. 2-ге, допов. – Київ : Парлам. вид-во, 2020. – 418 с. – (Славетні постаті України).

Книжка присвячена геніальній українській письменниці Лесі Українці (1871–1913).

На основі документальних матеріалів висвітлюється непростий життєвий і творчий шлях Лесі Українки, суперечливий процес її становлення як української письменниці в умовах імперської дійсності.

Книжка — це спроба відтворити гаму душевних переживань, духовних та інтелектуальних шукань Лесі Українки, збагнути сутність складних життєвих колізій, в які потрапляли герої її творів. Розрахована на тих, кого цікавить розмаїта проблематика національного минулого, зокрема питання становлення української інтелектуальної еліти.

Костенко, А. Леся Українка [Текст] / А. Костенко. – Київ : А.С.К., 2006. – 510 с.

Книга розповідає про долю і звитягу Лесі Українки людини надзвичайної навіть серед рівних їй за геніальністю.

Уявлення про багатогранність легендарної постаті дає вдале поєднання відомої повісті Анатоля Костенка з листами та іншими документальними матеріалами, пов’язаними із життям і творчістю великої поетеси.

Огнєва, О. Східні стежки Лесі Українки [Текст] / О. Огнєва. – 2-ге вид. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2008. – 239 с.

Книга містить твори Лесі Українки на східні сюжети, її переспіви Рігведи та давньоєгипетських ліричних пісень, переклади віршів поетеси китайською, таджицькою, татарською, грузинською мовами, а також статті, що присвячені їм, у супроводі ілюстрацій. Видання розраховане на літературознавців, культурологів, істориків, а також тих, хто цікавиться проблемами Сходу в творчій спадщині Лесі Українки.

Ольшевський, І. Леся Українка. Містика імені й долі [Текст] / І. Ольшевський. – Луцьк : Терен, 2004. – 67 с.

Есе сучасного українського літературного критика Ігоря Ольшевського написане з позицій так званого містичного літературознавства. В полі зору дослідника – релігійно-філософські аспекти творчості Лесі Українки, особливості її драматичної долі, взаємозв’язок Митця і його імені – як хресного, так і літературного.

Панасенко, Т. Леся Українка [Текст] / Т. Панасенко. – Київ : ДОВЖЕНКО БУКС, 2020. – 123 с.

Леся Українка (справжнє ім’я Лариса Петрівна Косач, 1871—1913) — славетна українська письменниця, геніальна поетеса і драматург, перекладач і культурна діячка. Багато її творів визнані шедеврами світової літератури. Перший свій вірш вона склала у дев’ять років, останній — у 40. Усього Леся Українка написала близько 270 віршів, а ще поеми і віршовані драматичні твори. Її ставлять в один ряд із геніальними Тарасом Шевченком та Іваном Франком. Довкола життя видатної письменниці завжди було багато міфів. Та й небезпідставно — цьому сприяли складні стосунки з матір’ю, життєві перипетії, трагічне кохання і хвороби, які супроводжували тендітну Лесю Українку чи не все життя.

Леся Українка і сучасність [Текст] : до 130-р. від дня народж. Л. Українки : зб. наук. праць / упоряд. Н. Сташенко. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2003. – 443 с.

Збірник містить статті, в яких висвітлено широкий спектр осмислення феномену видатної української письменниці Лесі Українки в контексті інтелектуальних і духовних пошуків кінця XIX—XX ст. Досліджуються поетика, психологія її творчості та ознаки ідіостилю у зв’язку з національно-мовною картиною світу.