Демократична школа

в_куток-300x167

Урочисте відкриття Всеукраїнської програми освіти для демократичного громадянства «Демократична школа», одного з найбільших міжнародних проектів у сфері середньої освіти в Україні, відбулося1 березня 2016 року у Міністерстві освіти й науки України.

У відкритті Програми взяли участь: Павло Хобзей, заступник Міністра освіти і науки України, Ана Перона-Ф’єльдстад, виконавчий директор Європейського Центру ім. Вергеланда (Норвегія), Тарас Кремінь, народний депутат України, голова підкомітету з освіти Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, представники Посольства Норвегії та офісу Ради Європи в Україні, українські та міжнародні експерти. На конференцію була запрошена директор нашої школи Ткаченко Т.Є., як школи учасника проекту «Демократична школа».

Для підтвердження вагомості намірів, під час конференції представниками Міністерства освіти і науки України та Європейського Центру ім. Вергеланда було підписано Меморандум про наміри.

В ході конференції було підкреслено вагу демократизаційних процесів у середній освіті, адже школа – це перша державна інституція, з якою має справу кожен громадянин. Відтак, важливо, щоб школа давала не просто теоретичні знання про те, що таке демократія, а навчала діяти у демократичній системі. Кшиштоф Становський у своїй промові наголосив, що демократизація школи – це питання розуміння та доброї волі учасників навчально-виховного процесу, а отже, може починатися «тут і зараз». Він також розповів про позитивні ефекти, які мала децентралізація на якість польської середньої освіти (Польща вийшла у європейські лідери за показниками освітніх досягнень учнів). Мажена Рафальська підкреслила вагу Ради Європи у посиленні ролі освіти для демократичного громадянства та прав людини у навчально-виховному процесі.

Трирічна Всеукраїнська програма «Демократична школа» реалізовується Європейським Центром ім. Вергеланда (Осло) та Міністерством освіти і науки України у співпраці з Радою Європи за підтримки Міністерства закордонних справ Норвегії. Програма спрямована на підтримку демократизації та децентралізації середньої освіти в Україні, пропагування принципів Хартії Ради Європи з освіти для демократичного громадянства та прав людини та розбудову мережевих  зв’язків між школами різних регіонів країни.

На участь у Програмі було подано 240 заявок, із них відібрано 32 школи серед яких і наша.

Європейський центр імені Вергеланда – експертний центр Ради Європи у сфері освіти для демократичного громадянства, прав людини та міжкультурного порозуміння, заснований у 2008 році в Осло. Мета Центру – сприяти розвитку культури демократії та усталенню демократичних практик у суспільстві через освіту для демократичного громадянства і прав людини. Центр ім. Вергеланда реалізовує проекти в Україні з 2013 року.

Пряма трансляція конференції здійснювалася на онлайн порталі «Педагогічна преса».

Сторінка трансляції: http://pedpresa.ua/149335-online-11.html.

Офіційна сторінка Програми: http://ukr.theewc.org.

На завершення конференції школи-учасниці підписали з Програмою Декларацію про співпрацю.

Відбулася перша організаційна зустріч з тренерами Всеукраїнського проекту «Демократична школа». Тренери ознайомили учасників з програмою, її метою, завданнями, поняттями, напрямками та етапами розвитку. Педагогічний колектив переглянув та обговорив відеоролики «School factory» та «Лист дітей із особливостями поведінки своїм вчителям». Учасники зустрічі ознайомились з трьома вимірами демократичної школи, поглибили знання про принципи ОДГ/ОПЛ, та їх впровадження. Наступного дня представники учнівського, батьківського та вчительського колективів з’ясовували за допомогою Інструментів розвитку школи та моніторингу змін рівень демократичних перетворень у нашій школі. Учні старших класів стали учасниками тренінгу на якому обговорили питання «Що таке Демократична школа?» , «Що треба/можна/варто робити в проекті?» та висловили власну думку з приводу важливості демократичних змін.

За підсумками зустрічей у школі буде розроблено план дій з урахуванням думок учнів, батьків, вчителів, що допоможе втілити демократичні засади  в шкільному житті.